Pelaro IM-schweizer 2000

 

14 - 22 juni

SS Manhem tackar de sponsorer som möjliggjort årets IM-schweizer:

Pelaro Billeasing AB
Kjell Zackrisson Skattekonsult AB
Schackakademien
Göteborgs Schackförbund
Göran Hanssons fond

Slutställning

      Surname            			T  Elo  ACF  Sco Progr MBuch  Buch
   1  Vladimir Polej, Vitryssland		. 2341       7.0  35.5  35.5  43.0
 2-3  Hans Tikkanen, Lunds ASK		.      2221  6.0  30.5  36.0  47.5
      Vadim Aleksejev, Vitryssland		. 2440       6.0  26.5  34.0  44.0
 4-5  Stanislaw Smetankin, Vitryssland	. 2401       5.5  31.5  36.5  47.0
      Heikki Westerinen, Finland		. 2392       5.5  27.0  35.5  47.0
 6-9  Peter Köhn, Tyskland			. 2336       5.0  26.0  31.0  38.0
      Fredrik Andersson, Lundby SS		. 2035       5.0  22.5  26.0  33.0
      Kim Nygren, Karlskoga SK		. 2189       5.0  22.0  29.5  37.5
      Mats Welin, SS Manhem			. 2286       5.0  21.0  32.5  39.5
10-13 Pontus Carlsson, Sollentuna SK		. 2262       4.5  28.0  37.5  49.0
      Luis Couso, Sollentuna SK		. 2317       4.5  28.0  37.0  47.0
      Hans-Olav Lahlum, Norge		. 2215       4.5  21.5  34.0  44.0
      Jonas Eriksson, Västerås ÖSK/SA	. 2199       4.5  21.0  28.0  34.5
   14 Jan-Olof Forsberg, SKK Trollh.		. 2190       4.0  15.0  27.0  33.0
   15 Tobias Lönngren, Örebro SS		. 2009       3.5  19.5  28.5  35.5
   16 Kristian Aaltonen, Angereds SS		.      1716  3.0  12.5  28.0  35.0
   17 Ulf Wesslén, SS Manhem		. 2064       1.5  10.5  30.0  38.0
   18 Kent Jägerflod, SK Kamraterna		.      1856  1.0   6.5  30.0  36.5

Resultat rond 9

IM Vladimir Polej, Vitryssland     ½ — ½     GM Heikki Westerinen, Finland
IM Stanislav Smetankin, Vitryssland ½ — ½    Hans Tikkanen, Lunds ASK
Pontus Carlsson,
Sollentuna SK     0 — 1      IM Vadim Aleksejev, Vitryssland
Kim Nygren,
Karlskoga SK             1 — 0       Luis Couso, Sollentuna SK
Peter Köhn,
Tyskland                    1 — 0      Jonas Eriksson, Västerås ÖSK/SA 
Mats Welin, SS Manhem                  1 — 0     Kent Jägerflod, SK Kamraterna
Jan-Olof Forsberg,
SKK, Trollh.        ½ — ½      Hans-Olav Lahlum, Norge
Fredrik Andersson,
Lundby SS           1 — 0 Ulf Wesslén, SS Manhem   
Kristian Aaltonen,
Angereds SS         1 — 0 Tobias Lönngren, Örebro SS

Resultat rond 8

IM Vadim Aleksejev, Vitryssland     ½ — ½ IM Vladimir Polej, Vitryssland
GM Heikki Westerinen, Finland     ½ — ½ IM Stanislav Smetankin, Vitryssland
Hans Tikkanen,
Lunds ASK             1 — 0          Mats Welin, SS Manhem
Hans-Olav Lahlum,
Norge             ½ — ½ Pontus Carlsson, Sollentuna SK
Jonas Eriksson,
Västerås ÖSK/SA   1 — 0         Tobias Lönngren, Örebro SS
Jan-Olof Forsberg, SKK, Trollh.     ½ — ½ Fredrik Andersson, Lundby SS
Luis Couso,
Sollentuna SK             1 — 0         Kristian Aaltonen, Angereds SS
Ulf Wesslén,
SS Manhem             0 — 1         Kim Nygren, Karlskoga SK
Peter Köhn,
Tyskland                     1 — 0         Kent Jägerflod, SK Kamraterna

Resultat rond 7

Pontus Carlsson, Sollentuna SK              0 - 1      IM Vladimir Polej, Vitryssland
IM Stanislav Smetankin, Vitryssland     ½ - ½     IM Vadim Aleksejev, Vitryssland
Luis Couso, Sollentuna SK                      0 - 1     GM Heikki Westerinen, Finland
Hans-Olav Lahlum, Norge                     0 - 1    Hans Tikkanen, Lunds ASK
Mats Welin, SS Manhem                        1 - 0    Peter Köhn, Tyskland
Kim Nygren, Karlskoga SK                    0 - 1    Jonas Eriksson, Västerås ÖSK/SA
Kristian Aaltonen, Angereds SS             0 - 1     Jan-Olof Forsberg, SKK, Trollhättan
Tobias Lönngren, Örebro SS                  ½ - ½   Ulf Wesslén, SS Manhem
Kent Jägerflod, SK Kamraterna              0 - 1     Fredrik Andersson, Lundby SS

Resultat rond 6

IM Vadim Aleksejev, Vitryssland          1 - 0         Luis Couso, Sollentuna SK
Hans Tikkanen, Lunds ASK                  ½ - ½      Pontus Carlsson, Sollentuna SK
GM Heikki Westerinen, Finland            ½ - ½      Mats Welin, SS Manhem
Peter Köhn, Tyskland                             0 - 1        Hans-Olav Lahlum, Norge
Fredrik Andersson, Lundby SS              0 - 1         Tobias Lönngren, Örebro SS
Jonas Eriksson, Västerås ÖSK/SA       ½ - ½      Jan-Olof Forsberg, SKK, Trollhättan
Kent Jägerflod, SK Kamraterna             0 - 1         Kim Nygren, Karlskoga SK
Ulf Wesslén, SS Manhem                       0 - 1        Kristian Aaltonen, Angereds SS

Resultat rond 5

IM Stanislav Smetankin, Vitryssland     1 - 0     Peter Köhn, Tyskland
IM Vladimir Polej, Vitryssland                 1 - 0    Hans Tikkanen, Lunds ASK
Pontus Carlsson, Sollentuna SK              ½ - ½     Luis Couso, Sollentuna SK
Fredrik Andersson, Lundby SS               0 - 1      IM Vadim Aleksejev, Vitryssland
Kim Nygren, Karlskoga SK                     0 - 1     GM Heikki Westerinen, Finland
Jonas Eriksson, Västerås ÖSK/SA         0 - 1      Hans-Olav Lahlum, Norge
Kristian Aaltonen, Angereds SS              0 - 1       Mats Welin, SS Manhem
Tobias Lönngren, Örebro SS                  1 - 0      Kent Jägerflod, SK Kamraterna
Jan-Olof Forsberg, SKK, Trollhättan     1 - 0       Ulf Wesslén, SS Manhem

Resultat rond 4

Pontus Carlsson, Sollentuna SK    ½ — ½      IM Stanislav Smetankin, Vitryssland
Luis Couso,
Sollentuna SK             ½ — ½    Hans Tikkanen, Lunds ASK
GM Heikki Westerinen, Finland   0 — 1      Peter Köhn, Tyskland
Kim Nygren, Karlskoga SK            0 — 1      IM Vladimir Polej, Vitryssland
Hans-Olav Lahlum,
Norge             0 — 1      Fredrik Andersson, Lundby
IM Vadim Aleksejev, Vitryssland   1 — 0      Tobias Lönngren, Örebro SS
Ulf Wesslén, SS Manhem               0 — 1      Jonas Eriksson, Västerås ÖSK/SA
Mats Welin, SS Manhem                1 — 0       Jan-Olof Forsberg, SKK, Trollhättan
Kent Jägerflod, SK Kamraterna    ½ — ½   Kristian Aaltonen, Angereds SS

Resultat rond 3

IM Stanislav Smetankin, Vitryssland   ½ - ½    Luis Couso, Sollentuna SK
Peter Köhn, Tyskland                            0 - 1     Pontus Carlsson, Sollentuna SK
Hans Tikkanen, Lunds ASK                 1 - 0     IM Vadim Aleksejev, Vitryssland
Jonas Eriksson, Västerås ÖSK/SA      0 - 1     GM Heikki Westerinen, Finland
IM Vladimir Polej, Vitryssland               1 - 0     Ulf Wesslén, SS Manhem
Tobias Lönngren, Örebro SS                0 - 1     Kim Nygren, Karlskoga SK
Mats Welin, SS Manhem                       0 - 1     Fredrik Andersson, Lundby SS
Kristian Aaltonen, Angereds SS            0 - 1      Hans-Olav Lahlum, Norge
Jan-Olof Forsberg, SKK, Trollhättan   ½ - ½    Kent Jägerflod, SK Kamraterna

Resultat rond 2

Tobias Lönngren, Örebro SS           0 — 1    IM Stanislav Smetankin, Vitryss.
Luis Couso, Sollentuna SK               1 — 0     IM Vladimir Polej, Vitryssland
Ulf Wesslén,
SS Manhem                 0 — 1    Peter Köhn, Tyskland
GM Heikki Westerinen, Finland    ½ — ½ Hans Tikkanen, Lunds ASK
Fredrik Andersson,
Lundby SS       0 — 1    Pontus Carlsson, Sollentuna SK
IM Vadim Aleksejev, Vitryssland    1 — 0    Kristian Aaltonen, Angereds SS
Hans-Olav Lahlum, Norge              ½ — ½   Mats Welin, SS Manhem
Kent Jägerflod,
SK Kamraterna      0 — 1    Jonas Eriksson, Västerås ÖSK/SA
Kim Nygren, Karlskoga SK             1 — 0     Jan-Olof Forsberg, SKK, Trollhättan

Resultat rond 1

Peter Köhn, Tyskland                         1 — 0      IM Vadim Aleksejev, Vitryssland
IM Stanislav Smetankin, Vitryss.      1 — 0      Mats Welin, SS Manhem
Pontus Carlsson, Sollentuna SK        ½ — ½     GM Heikki Westerinen, Finland
IM Vladimir Polej, Vitryssland           1 — 0      Hans-Olav Lahlum, Norge
Jonas Eriksson, Västerås                 0 — 1       Luis Couso, Sollentuna SK
Jan-Olof Forsberg, SKK, Trollh.      0 — 1       Tobias Lönngren, Örebro SS
Hans Tikkanen, Lunds ASK             1 — 0       Kim Nygren, Karlskoga SK
Ulf Wesslén, SS Manhem                  1 — 0       Kent Jägerflod, SK Kamraterna
Kristian Aaltonen, Angereds SS      ½ — ½      Fredrik Andersson, Lundby SS

SPELSCHEMA  

Rond 1 Ons 14/6 15 - 22
Rond 2 Tor 15/6 14 – 21
Rond 3 Fre 16/6 14 – 21
Rond 4 Lör 17/6 14 – 21
Rond 5 Sön 18/6 14 – 21
Rond 6 Mån 19/6 14 – 21
Rond 7 Tis 20/6 14 – 21
Rond 8 Ons 21/6 14 – 21
Rond 9 Tor 22/6 10 - 17